Beskrivelse af vores hold og holdtyper
Her beskrives alle de forskellige holdtyper. 2/3 = Begyndere dag/aften. E/K/D = Turneringshold (undervisning før start). Alt andet = Fra ½-årshold til træningshold og parturneringshold.

Begynderhold


Mandag aften kl. 19-22 (♣3), underviser Preben Schmidt

Tirsdag eftermiddag kl. 14-17 (♦2), underviser Otto

Tirsdag aften kl. 19-22 (♦3), undervisere Lars og Knut Blakset

Torsdag eftermiddag kl. 14-17 (♠2), underviser Peter Nielsen


½-års eller 2. års hold

Mandag aften kl. 19-22 (♣9), underviser Peter Nielsen

Tirsdag formiddag kl. 10-13 (♦5½), underviser Otto

Tirsdag aften kl. 19-22 (♦3), underviser Søren Christiansen

Onsdag eftermiddag kl. 14-17 (♥8), underviser Otto

Onsdag aften kl. 19-22 (♥6½), underviser Otto

Torsdag eftermiddag kl. 14-17 (♠5½), underviser Preben Schmidt

Torsdag aften kl. 19-22 (♠6½), underviser Hanne Sørensen

Fredag kl. 11-14 (2.årsholdet), underviser Preben Schmidt


Træningshold

Denne type hold med sin blanding af teori, lagte spil og turnering er perfekte for alle, der efter 2-3 år er færdige med ”grundundervisningen”, eller for de spillere med flere års erfaring, der blot ønsker større vægt på undervisningen, lagte spil og mindre antal spil i turneringerne.Vi veksler mellem forskellige kombinationer af teori og spilletræning.Nogen af disse hold kan overlappe med de mest rutinerede 2. års hold.

Husk: Du kan altid prøve nogle forskellige hold, hvis du er i tvivl om det rigtige niveau!

Mandag formiddag kl. 10-13 (♣7), underviser Otto 

Mandag eftermiddag kl. 14-17 (♣10), underviser Preben Schmidt

Mandag aften kl. 18.30-22.00 (♣B), underviser Søren Christiansen

Onsdag formiddag kl. 10-13 (♥7), underviser Otto

Onsdag aften kl. 19-22.30 (♥B), underviser Preben Schmidt

Fredag formiddag 10.30-14 (Hyggeholdet) let øvet, underviser Mathias Bruun



Parturneringshold, dag

Onsdag eftermiddag kl. 14-17.30 (♥10), underviser Frederik Bjerregaard.



Parturneringshold, aften

Tirsdag aften kl. 19-22.30 (♦PAR), underviser Mathias Bruun.

Onsdag aften kl. 19-22.30 (♥PAR), underviser Peter Nielsen.

Torsdag aften kl. 19-22.30 (♠PAR), underviser Frederik Bjerregaard.

 

Indledes altid med ½ times undervisning efterfulgt af parturnering.

NB: ♥PAR har undervisning 18.30-19.

Det rigtige valg, hvis man gerne vil holde fast i undervisningen, men samtidig ønsker turnering hver gang uden at kaste sig ud i et ”rigtigt” turneringshold. Eller hvis man blot vil hjem lidt tidligere!


Turneringshold, dag

Mandag kl. 13.00-17 (♣K), turneringsleder Knut Blakset

Tirsdag kl. 9.45-13 (♦D), turneringsleder Mathias Bruun

Tirsdag kl. 12.30-17.00, (♦PRO) NB. Ikke fri tilmelding*

Tirsdag kl. 14-17.30 (♦K), turneringsleder Mathias Bruun

Tirsdag kl. 13.45-17 (♦RØN), turneringsleder Jacob Røn

Onsdag kl. 9.45-12.55 (♥D), turneringsleder Frederik Bjerregaard

Onsdag kl. 14.00-17.30 (♥K), underviser og turneringsleder Mathias Bruun

Torsdag kl. 10-13.30 (♠D), underviser og turneringsleder Mathias Bruun

Torsdag kl. 12.30-16.45, (♠PRO) NB. Ikke fri tilmelding*

Torsdag kl. 13-17.15 (♠K), underviser og turneringsleder Knut Blakset.

Fredag kl. 11-15 (Fredagsholdet), turneringsleder Otto.


Indledes altid med ½ times undervisning efterfulgt af parturnering.

NB: ♥PAR har undervisning 18.30-19.

Det rigtige valg, hvis man gerne vil holde fast i undervisningen, men samtidig ønsker turnering hver gang uden at kaste sig ud i et ”rigtigt” turneringshold. Eller hvis man blot vil hjem lidt tidligere!



Turneringshold, aften

Mandag kl. 19-23/23.15 (♣E), turneringsleder Frederik Bjerregaard.